Kiszonki dobre na wszystko

Kiszonki dobre na wszystko

Do niedawna kiszonki w Polsce kojarzyły się głównie ze sporą porcją kapusty kiszonej do niedzielnego kotleta schabowego, czy przaśnym ogórkiem kiszonym na kanapce z pasztetem. Choć obie formy wciąż mają swoich zagorzałych zwolenników (nic dziwnego, są pyszne!) to można zaobserwować coraz popularniejszy trend poszukiwania nowych i całkiem egzotycznych smaków. Wielbicieli kiszonek jest coraz więcej, podobnie jak kolorowych słoików na półkach w restauracjach, czy sklepach ze zdrową żywnością. Ci zaś, co sami robią własne, domowe przetwory wiedzą, jak fantastyczną zabawą jest kiszenie i ile dostarcza nowych, ciekawych rozwiązań kulinarnych.

Nie tylko kapusta kiszona

Kiszenie warzyw i owoców jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych sposób na wydłużenie ich terminu zdatności. Kisi się na ziemiach słowiańskich, bałkańskich, w dalekiej Azji, ale i w kuchni bliskowschodniej kiszone warzywa (https://ranozebrano.pl/warzywa-owoce/kiszone) są jednym z ważniejszych elementów dań. Wystarczy mieć tylko naczynie, w którym będziemy kisić, wodę, trochę soli i oczywiście głównego bohatera i sprawcę całego zamieszania. A ukisić możemy wszystko. Od dobrze znanych nam ogórków i kapusty, przez kalafiora, marchewkę, kalarepę, buraki, otrzymując o cudownych właściwościach sok, paprykę, słynne koreańskie kimchi, na cytrynach, jabłkach i innych owocach kończąc. Wystarczy dodać ulubione przyprawy i ilość smaków, jakie możemy uzyskać nie kończy się. Kiszenie jest świetnym sposobem na niewykorzystane resztki. Jeśli widzisz, że zmagazynowana w lodówce marchewka może zaraz się zepsuć, a nie masz pomysłu co z nią zrobić, nic prostszego. Wrzuć do słoika, zalej solanką i odczekaj parę dni.

Cudowne właściwości kiszonek

Kiszonki są wspaniałym rozwiązaniem na niedobór świeżych warzyw zimą. Można powiedzieć, że są zawekowaniem świeżości. Przygotowane i zmagazynowane przetwory, poza tym, że dostarczają do zwykłych posiłków ogromną rozmaitość koloru, tekstur smaków, są znakomitym źródłem składników mineralnych i witamin, co korzystnie wpływa na zdrowie i wygląd człowieka. Zawarte w nich bakterie kwasu mlekowego odpowiadają takim produktom jak kefiry, czy jogurty, co stanowi ważną informację dla osób z uczuleniem na nabiał, bądź będących na diecie wegańskiej. Bakterie te odpowiadają za właściwą pracę jelit, o których mówi się, że są mózgiem organizmu człowieka. Kiszonki wpływają m.in. na odporność, obniżają poziom cukry we krwi, czy w końcu świetnie działają na skórę i włosy. Również polecane są osobom na diecie odchudzającej ze względu na to, że są bardzo sycące, a przy tym niskokaloryczne.

Kiszone warzywa mają wiele korzyści. Jedną z nich jest wyjątkowa dostępność i łatwość przygotowania. Warto po nie sięgać każdego dnia i odkrywać nowe smaki.

Ramka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Share